A Science Accueil szervezet, amely külföldi tudósoknak segít sokmindenben - nekem például szállást szerezni - elvitt minket a Soleil nevű szinkrotronba. Ez a LIMSI-hez képest nincs messze, gyalog egy kiadós séta lett volna, úgyhogy inkább kocsival mentünk, lévén ugyanis csütörtök, tehát munkaidőben mentünk el. Egyébként Björnnel, német munkatársammal mentünk.
Már régen, a google maps-en régen felfigyeltem erre a nagy, kerek épületre. Jártam ott biciklivel, de kívülről, oldalról nem olyan impozáns a látvány, mint az égből, vagy mint belülről.
Az elején volt egy előadás, ahol kérdezni is lehetett, és a hölgy tényleg nagyon felkészült volt. Nyilván nem tudós, hanem profi szóvivő. Sikerült megérteni, hogy a nagy, kör alakú épületben elektronokat gyorsítanak körbe-körbe, és minden kanyarban azok fényt bocsátanak ki, a fizika szabályai szerint. És ezeket a nyalábokat kivezetik, és egy laborban felhasználják különféle kutatásra. Hogy mire, az a labor dolga.
Pontosabban a laboroknak pályázniuk kell, és egy bizottság dönt arról, hogy megkapják-e azt a nyalábot. Van továbbá egy fizetős rész, ahol vállalatok pénzért bármit csinálhatnak, ami biztonságos. Jó konstrukcióm, nem? A szinkrotron nem nyereségre törekszik, így az ingyenes helyek száma elég nagy. De háromszoros túljelentkezés van így is.
Aztán bementünk, megnéztük a külső kört, majd a belsőt. Még a központi irányítóterembe is beengedtek minket. Aztán megint a külső körön egy labort, ahol valami szilárdtest-fizikai kutatás történt. A részletek nem igazán érdekesek. Inkább a készülék.:)
Szép program volt ez így csütörtök reggel. Azért az ember nem sűrűn járhat szinkrotronba. Különösen Magyarországon.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.