De 2010.11.06.conciergerie |
Több hete elég rossz, esős idő van. November első hétvégéjén azért csak kihasználtam megint az alkalmat vasárnap, hogy valamelyik ingyenes múzeumot meglátogassam. Az elején totál elrontott ötletnek bizonyult, mert a Saint Chapelle előtt vártam vagy egy órát esőben. És nem gondoltam a várakozásra, szóval csak álltam az esőben, könyv se volt nálam. Viszont legalább az esernyőre gondoltam. Eljutottam odáig, hogy az egy órás várakozás helyett már inkább fizetném a belépőt, de ha már bementem Párizsba... Szépen végigvártam, és a járókelőket figyeltem, meg a sorban állókat, illetve "meditáltam". Végülis, ritkán vagyok ténylegesen Párizsban, és ez legalább tényleg ottlét volt, nem rohanás. "Dahsein", mondanám, ha Heideggert nem utálnám.:)
De 2010.11.06.conciergerie |
Egyébként a Saint Chapelle egészen jól néz ki, és érdekes is. Ez tulajdonképpen az akkori királyi palota kápolnája volt, amelyet Jézus keresztjének állítólagos darabjának tartására építettek. Az egész kápolna színes, de a színek pattogzanak le a falakról, tehát antik jelelge is van egyben. Ami érdekes, hogy viszont ott bent van a souvenir shop a kápolna közepén. Hát nem "ezeket az árusokat" űzte ki Jézus a templomból?!:)
De 2010.11.06.conciergerie |
Az emeleten olyan ólomablakok vannak, hogy még. Ez valami világrekord egyébként. Ilyen magas, ennyi darab nincs máshol. Így reklámozták, ha jól emlékszem. Hát ez a Saint Chapelle, mivel azért mégiscsak egy érdekes templom, megérte volna az RER jegyet, de az egy órás várakozást nem.
De 2010.11.06.conciergerie |
Szerencsére a Conciergerie az már sokkal jobb volt. Eleve azért, mert nem volt sor, meleg volt, és hosszabb, tartalmasabb időt el lehetett ott tölteni. A Conciergerie tulajdonképpen a királyi bíróság, és a francia legfelsőbb bíróság ma is ott székel. A királyi palotának eleve is ez volt a bíróság része, de aztán, amikor a király elköltözött a Louvre-ba, akkor csak ez a funkciója maradt meg. Egyébként ezek a párizsiak már a középkor óta folyton lázadoztak, igazán forradalmi város volt régtől kezdve. Emiatt ment el innen a király a Louvre-ba, de aztán egy következő lázadásnál már onnan is messzebb kellett mennie, Versailles-ba. Aztán ott is utolérték.
De 2010.11.06.conciergerie |
A Conciergerie azért volt kifejezetten érdekes, mert egy olyan kiállítás van ott, amelyik arról szól, hogy mely épületeket, elsősorban kastélyokat mely filmekben láthatjuk. Vagy fordítva, mely filmeket hol forgattak. Illetve, olyan eset is van, hogy mely kastélyban forgatták mely másik kastélyt ábrázolva. Ez azért érdekes, mert a helyszínek többségénél jártam. Ugyanakkor a filmek többségét meg nem láttam. Emiatt szépen lejegyzeteltem képi formátumban az érdekes eseteket. Amit tudtam kötni, az pl. a Vatel c. film, amely Chantilly-ben játszódik, de Chateau de Maisons-ban és Saint Cloudban forgatták. Azt tudtam, hogy nem Chantilly-ben, mert ott voltam. A Danton film meg pontosan itt, a Conciergerie-ben játszódik, a filmben lehet látni a rácsokat, amik a valóságban is felfedezhetőek a helyszínen.
De 2010.11.06.conciergerie |
Elnézést, ezek nem jó képek, ezek jegyzetek. El is kezdtem letölteni azokat a filmeket, amelyeket megtaláltam. Így van egy csomó francia filmem is. A kiállítást ajánlom mindenkinek, még jó ideig ott lesz.
De 2010.11.06.conciergerie |
A Conciergerie aztán börtön is volt, leghíresebb rabja Marie Antoinette, akinek berendezték a szobáját, illetve egy kápolna épült a szobája helyett, az eredeti cellája tulajdonképpen már nincs meg. De ott raboskodott Robespiere is kis ideig. A Conciergerie ezen része bemutatja a börtönt, viaszbábukkal, berendezett szobákkal, fényképekkel, dokumentumokkal, és néhány korabeli lakattal. Önmagában ez egy közepesen érdekes kiállítás, de a filmekkel együtt mégiscsak jó program. Nagyjából ezzel el is ment a nap.
De 2010.11.06.conciergerie |
Benéztem még a Notre Dame-ba is, mert azt mondták, ott van az ereklye. Kiderült, hogy minden hónap első péntekén nézhető meg. Hát azért még se megyek már be ateistaként.:) Csak kíváncsi lettem volna, mégis miről hiszik azt, hogy ereklye, és mit csinálnak vele. Egyébként muris a Notre Dame-ban ez a gyóntatófülke. Tökre olyan, mintha egy bank irodája volna.
De 2010.11.06.conciergerie |
Szerdán munkaszüneti nap volt. Lementem Buresbe a mosodába, ugyanis a hotelben a mosoda kissé drága. Mivel nekem van autóm, ezért nem akartam magam hagyni kihasználni. Ugyanakkor többet nem megyek le, mert azért az árkülönbségnek mégis vannak előnyei. Ki kellett próbálni.
A mosodában Szabó Magda "Katalin utca" c. könyvére bukkantam, franciául. Az első, rövid fejezetet olvastam el. Most ott tartok francia tudásban, hogy megértettem, miről szól, de azért az irodalmi mondatokat, szókincset nehezen értettem meg. Nem volna még igazán élvezet olvasni. Volt egy egyszerűbb regény is, azt tökéletesen értettem.
Azért volt munkaszüneti nap, mert 1918-ban november 11.-én kötöttek fegyverszünetet a németek és franciák. Emiatt a központ le is volt zárva. Az első világháborús emlékműnél még egy ünnepség is volt. Aranyos volt, ahogy a franciák kimentek, és még beszéd is volt. A magyarok ilyet nem csinálnak. Mondjuk persze, a franciák erre büszkék, mégiscsak megnyertek egy olyan világháborút, amelyben kicsit nekik volt inkább igazuk. Mégiscsak a németek támadtak, bár a világhatalmi helyzet meg a németeknek volt igazságtalan. Mindenesetre az agresszor vesztesnek nincs mit ünnepelni. Szóval nem maradtam sokáig, végül is én németként és magyarként is a legyőzöttekhez tartozok. Nekünk ezen a napon elgondolkodni kell azon, hogy mit hibáztunk. Szerintem ugyanis a magyarok hibáztak. De ez bonyolult kérdés, itt nem megyek bele.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.